top of page

Левицький Володимир Йосипович

Левицкий.jpg

"Основоположник математичної культури нашого народу", - так сказав про Володимира Левицького академік Михайло Кравчук. 
І мав на це всі підстави. Саме професор В.Й. Левицький першим написав справжню фахову статтю з математики українською мовою, був незмінним редактором першого українського наукового часопису з природничих наук, першим згуртував навколо себе математиків-українців для наукової роботи...

Народився Володимир Левицький у Тернополі у старовинній родині священика. Прадід і дід майбутнього математика були священиками, а вже батько - Йосип Левицький - закінчив правничий факультет Львівського університету. Коли Володимирові минуло п'ять років, померла мати. Родина переїхала до Золочева. Там у п'ятирічному віці хлопець пішов до першого класу школи. Потім було навчання в Тернопільській гімназії та польській гімназії Франца Йосифа, яку він закінчив з відзнакою. 1890 року В. Левицький вступив до Львівського університету на філософський факультет, де слухав лекції з математики і фізики, самостійно читав наукові роботи видатних математиків. А 1893 р. він увійшов до складу математично-природописно-лікарської секції Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Вже на п'ятому засіданні секції молодому випускникові університету було доручено укласти українську фізичну і математичну термінологію.
Після закінчення навчання В. Левицький йде на рік до війська, а потім продовжує викладацьку діяльність у Тернопільській гімназії. У Тернополі ж він одружився зі своєю своячкою Софією.
У 1989 р. В.Й. Левицький входить до складу національно-демократичної партії. Одним з пунктів практичної політики партії було створення українського університету у Львові. У зв'язку з цим Володимир Левицький проходив стажування у Німеччині. Після цього аж до першої світової війни він працює в гімназії у Львові, друкує багато статей.
З 1924 року В. Левицький працював у гімназіях фаховим інструктором з математики і фізики, одночасно багато сил і часу віддаючи Науковому товариству ім. Т. Шевченка, головою якого він був з 1932 по 1934 рік. 
Після приєднання Західної України до Радянського Союзу В.Й. Левицький працював спочатку в новоствореному Львівському педагогічному інституті, а з 1940 року - у Львівському університеті, де через рік йому було присвоєно звання професора.
Володимир Йосипович Левицький написав майже 100 науково-популярних статей і перекладів. Свої праці він друкував українською, польською, німецькою, французькою, англійською та іспанською мовами. Майже вся наукова і громадська робота В. Й. Левицького проходила в Науковому товаристві ім. Т. Шевченка. Він був також членом Польського астрономічного товариства, Французького та Німецького наукових товариств. 

Бобик О. Видатний український математик і просвітник Володимир Левицький (до 135-річчя від дня народження) [Електронний ресурс] / О. Бобик, М. Притула, Б. Пташник, П. Хобзей // Математичний вісник Наукового товариства ім. Шевченка. - 2007. - Т. 4. - С. 428-438.

Відомі українські математики [Електронний ресурс] // Відкриття: [офіц. сайт]. - Електрон. текст. дані.

Левицький Володимир Йосипович - вчений-математик [Електронний ресурс] : "Творці математики з України" // Formula: навчальний сайт з математики: [офіц. сайт]. - Електрон. текст. дані.

Пташник, Богдан. Володимир Левицький - видатний український математик і просвітник рідної землі [Електронний ресурс] / Богдан Пташник // Вісник НТШ. - число 50. - С.32-35.

Сулим Г. Володимир Левицький в історії становлення і розвитку Наукового Товариства ім. Шевченка та української культури в галузі точних наук [Електронний ресурс] / Г. Сулим // Вісник Львівського університету. Серія механіко-математична. - 2008. - Вип. 69. - С. 7-37. 

Творці математики з України [Електронний ресурс] // Національна бібліотека України для дітей: [офіц. сайт]. - Електрон. текст. дані.

Хобзей, П. К. Основоположник математичної культури нашого народу [Текст] : [Володимир Йосипович Левицький] / П. К. Хобзей // Аксіоми для нащадків : Українські імена у світовій науці : зб. нарисів / упоряд., передм. О. К. Романчук. - Львів : Каменяр, 1991. - С. 102-118. - всього 1: кх (1)

bottom of page